GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Matservisdelar 6514319
*
nr 651 4319
Matservisdelar
Hertha Bengtson (1917-1993), Koka Blå, Rörstrand, porslin, ca 40 del
Utrop:
1.000 kr
Såld:
2.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 augusti 2010
kl 17:51:35
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/8 13:23:41
1
1.700 kr
11/8 15:04:13
2
750 kr
13/8 20:36:46
3
850 kr
15/8 23:52:03
4
1.200 kr
15/8 23:52:41
4
1.400 kr
16/8 15:18:45
1
2.100 kr
16/8 16:33:22
5
2.000 kr
16/8 17:44:15
6
Vinnande bud
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: hertha bengtson hertha bengtsson koka blå matservisdelar mattallrik mattallrikar porslin rörstrand skandinavien sverige tallrik tallrikar
-
3115 Matservisdelar
26 delar, Höganäs, 1970-tal. Diameter: 16-24 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:59
*
Matservisdelar
nr 651 4319
Matservisdelar
Hertha Bengtson (1917-1993), Koka Blå, Rörstrand, porslin, ca 40 del
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 2.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 16 augusti 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
11/8 13:23:41 | 1 | 1.700 kr |
11/8 15:04:13 | 2 | 750 kr |
13/8 20:36:46 | 3 | 850 kr |
15/8 23:52:03 | 4 | 1.200 kr |
15/8 23:52:41 | 4 | 1.400 kr |
16/8 15:18:45 | 1 | 2.100 kr |
16/8 16:33:22 | 5 | 2.000 kr |
16/8 17:44:15 | 6 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: hertha bengtson hertha bengtsson koka blå matservisdelar mattallrik mattallrikar porslin rörstrand skandinavien sverige tallrik tallrikar
-
3115 Matservisdelar
26 delar, Höganäs, 1970-tal. Diameter: 16-24 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:59